Wyszukiwarka

Włosy pod lupą

Włosy to jeden z cenniejszych atrybutów kobiecości. Zadbane, odpowiednio obcięte są wizytówką prawdziwie eleganckiej kobiety. Co jednak zrobić, gdy pomimo naszych starań wypadają, łamią się, nie chcą się układać a pielęgnacja włosów nie przynosi efektów?

Człowiek ma na głowie około 100 tys. włosów, z których każdy żyje przeciętnie od dwóch do sześciu lat i rośnie 1 cm na miesiąc; potem wypada, a jego miejsce zastępuje nowy.

Przyjrzyjmy się diecie.

Na stan naszych włosów ogromny wpływ ma nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale przede wszystkim nasz styl życia i odżywiania się. Zacznijmy od jadłospisu. Ponieważ nigdy nie wiadomo dokładnie, jakiego składnika brakuje naszym włosom, dieta powinna być urozmaicona. Menu odpowiednie dla naszych włosów to takie, które obfituje w białko, wapń, cynk, siarkę, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę H, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Składniki te są odpowiedzialne za produkcję keratyny we włosach. Ich brak powoduje osłabienie struktury włosa i prowadzi do przesuszenia, a nawet przerzedzenia włosów.

Sztuka pielegnacji

Podobne zjawisko może wywołać zły dobór preparatów pielęgnacyjnych i nieodpowiednie zabiegi np. niedokładne zmywanie szamponu, zbyt częste farbowanie, suszenie bardzo gorącym powietrzem. Niektóre momenty życia w sposób szczególny sprzyjają pogorszeniu kondycji włosów. Dzieje się tak m.in. po okresie ciąży, w wyniku stresu, złego odżywiania, bądź restrykcyjnych diet, a nawet nadmiernego korzystania ze słońca. Na gęstość i grubość włosów mają wpływ również pory roku: jesienią i wiosną należy o nie dbać w sposób szczególny.

Jak nakarmić włosy?- najlepiej od wewnątrz ! Włos niemal na całej długości jest martwy. Osadzony jest w mieszku włosowym- lejkowatym wgłębieniu naskórka. Dolna część włosa to cebulka, pod która znajdują się naczynia krwionośne zaopatrujące włos w składniki odżywcze. Aby wyrósł piękny i zdrowy, odpowiednie związki muszą zostać dostarczone jeszcze w jego fazie wzrostu do cebulki włosowej. Dlatego, jeżeli chcemy zadbać o włosy kompleksowo, bądź mamy poważny problem: taki jak wypadanie, łamliwość, brak połysku musimy zadbać o włosy od "wewnątrz". Sięgnij po HA-PANTOTÉN!

Co lubią jeść nasze włosy?

  • Krzem – płatki owsiane i razowe pieczywo, banany owoce morza
  • Siarkę- chrzan, rzodkiewka, kapusta, por lub czosnek
  • Żelazo- natka pietruszki, wątróbka, bób, ziarno sezamowe, fasola i zielony groszek,
  • Wapń- mleko, buraki, orzechy i sezam
  • Cynk- kiełki zbóż, żółty ser, ziarna słonecznika i dyni, kakao
  • Magnez- kasza gryczana, kakao, mak, buraki
  • Biotynę- , szpinak, marchew, pomidory, czarna porzeczka, fasola, jaja, orzechy
  • Witaminy z grupy B- śliwki, drożdże, groch i owoce czarnego bzu
 
    Tagi: włosy pielęgnacja i wypadanie włosów na paznokcie Copyright © 2007 Axellus Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.    
    projekt i wykonanie: efenix.pl